Reklama

Barbórka - najlepsze życzenia ślemy górnikom zwłaszcza tym z Tenczyna

Barbórka zwana inaczej Dniem Górnika to tradycyjne  święto górnicze, które obchodzone jest na cześć patronki dobrej śmierci i trudnej pracy św. Barbary z Nikomedii , w dniu 4 grudnia. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnianych.


W powiecie myślenickim, w gminie Lubień w miejscowości Tenczyn również jest kopalnia: "Tenczyn. Kopalnia Piaskowca. Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych w Rudawie S.A." górnicy rokrocznie obchodzą swe święto.

Biegniemy zatem myślą w ich kierunku i składamy najserdeczniejsze  życzenia, by patronka św. Barbara miała ich zawsze w swej opiece!

"Oby robota było lżejszo, Oby pinydzy boło wincy,
Oby zdrowie Wom dopisało, I oby Barbara nad Wami czuwała…
Szczynsc Boże Wszyskim górnikom i ich rodzinom!"

Wspominamy razem dzień 12 grudnia 2018 roku, gdy górnicy z Kopalni Odkrywkowej Piaskowca w Tenczynie obchodzili swe święto w Gościńcu w Tenczynie. W kameralnym gronie, w radosnej atmosferze, a wraz z nimi  świętowały dzieci ze Szkoły Podstawowej oraz Przedszkola Samorządowego z Tenczyna. W owym roku górnicy przybliżyli najmłodszym mieszkańcom Tenczyna, zagadnienia związane z pracą górnika odkrywkowego, opowiedzieli legendę o św. Barbarze oraz zdradzili kilka górniczych sekretów. Dzieci również znakomicie przygotowały się do spotkania, a za trud włożony w codzienną górniczą pracę podziękowały górnikom z Tenczyna, wspaniałymi występami artystycznymi. „100 lat, 100 lat” gromko wyśpiewane zostało przez wszystkich na zakończenie tego integracyjnego spotkania.

Materiach archiwalny Myślenice iTV:



 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo myslenice-itv.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości