Od prac geodezyjnych i opracowania map terenowych rozpoczyna się projektowanie kładki dla pieszych w Głogoczowie, nad ruchliwym odcinkiem DK7 pomiędzy Krakowem i Myślenicami. Będzie to już trzecia kładka w tej miejscowości, która zastąpi przejście dla pieszych.
DK7 popularnie nazywana Zakopianką na odcinku od Krakowa do Głogoczowa jest bardzo ruchliwa. Z ostatniego Generalnego Pomiaru Ruch, wykonanego w latach 2020/2021 wynika, że na odcinku Kraków – Mogilany średnio na dobę prawie 57,5 tys. pojazdów, a od Mogilan do Głogoczowa ponad 52 tys. W godzinach porannych i popołudniowych szczytów komunikacyjnych ruch jest największy i wówczas przejście przez dwie jezdnie drogi jest szczególnie trudne i niebezpieczne. Wyprowadzenie ruchu pieszego ponad dwie jezdnie znacznie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu. To już trzecia taka inwestycja w Głogoczowie, nad DK7. Dwie kładki oddalone od tej projektowanej o 1,5 km i 2,5 km już spełniają swoje zadanie od 2017 r.- mówi Iwona Mikrut Purchla z krakowskiego oddziału GDDGiA
Nowa kładka ma być obiektem dwuprzęsłowym z podporą w pasie dzielącym dwie jezdnie Zakopianki. Powstanie kilkadziesiąt metrów dalej niż istniejące w tej chwili przejście dla pieszych. Przystanek autobusowy istniejący przy przejściu na jezdni w kierunku Myślenic też zostanie przesunięty na południe. Kładka będzie dostępna także dla osób niepełnosprawnych, ponieważ oprócz schodów będą też windy. Powstanie oświetlenia obiektu i dojść do niego oraz odwodnienie i kanalizacja deszczowa. Zamontowane zostaną kamery umożliwiające całodobowy monitoring. Po udostępnieniu pieszym kładki dotychczasowe przejście przez DK7 przestanie istnieć.
Termin realizacji
Zgodnie z podpisaną umową przez wykonawcę, firmę Budownictwo Mosty Drogi BMD projektowanie wraz z uzyskaniem zezwolenia na realizację ma potrwać 15 miesięcy czyli prawie do końca października 2023 r. Zakończenie budowy wraz z wliczonym okresem zimowym (od 16 grudnia do 15 marca) planowane jest w III kwartale 2024 r.
Koszt inwestycji wyniesie ponad 5 mln 433 tys. zł.

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze