Konkurs Smak Gościnności jest dedykowany wszystkim miłośnikom gotowania, którzy przyczyniają się do popularyzowania kultury kulinarnej. Jego celem jest promowanie kuchni regionalnej, opartej na produktach tradycyjnych małopolski, a także integracja młodzieży i nauczycieli szkół gastronomicznych. Edycja 2025 została zainspirowana Miodem Spadziowym z Beskidu Wyspowego, specjałem, który na stałe wpisał się w kulinarną tradycję regionu. Źródło i opracowanie tekstu: ZS Małopolska Szkoła Gościnności, Arkadiusz Możdżeń
Konkurs – Smak Gościnności 2025 i pasja gotowania!
Konkurs Smak Gościnności jest dedykowany wszystkim miłośnikom gotowania, którzy przyczyniają się do popularyzowania kultury kulinarnej. Jego celem jest promowanie kuchni regionalnej, opartej na produktach tradycyjnych małopolski, a także integracja młodzieży i nauczycieli szkół gastronomicznych. Edycja 2025 została zainspirowana Miodem Spadziowym z Beskidu Wyspowego, specjałem, który na stałe wpisał się w kulinarną tradycję regionu. Gościem specjalnym był Pan Mikołaj Rey, finalista MasterChef i twórca reportaży kulinarnych.
ROZMOWĘ PRZEPROWADZIŁA: BARBARA FIREK DYREKTOR ZS MAŁOPOLSKA SZKOŁA GOŚCINNOŚCI
Historia Konkursu i jego ewolucja!
Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2015 roku, tematem przewodnim było „Jabłko z Raciechowic”. Każda kolejna miała swoje unikalne wyzwanie: Charsznicka Kapusta, Jagnięcina Podhalańska, Fasola „Piękny Jaś” z Doliny Dunajca oraz Suska Sechlońska.
Tegoroczna edycja była wyjątkowa, poza rywalizacją konkursową czas został wykorzystany optymalnie na zajęcia fakultatywne jak:
Uczestnicy, pracujący w dwuosobowych zespołach, mieli za zadanie przygotować jedną przystawkę i jedno danie główne w ciągu 150 minut. Praca uczestników oceniana była przez:
Jury techniczne w składzie:
Pan Marcin Polus – Prezes Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników
Pan Michał Kuduk – szef kuchni w Hotelu Kossak
Jury degustacyjne w składzie:
Pani Joanna Kłeczek-Kacza – Kierownik Regionalnych Kierowników HR w Orbis SA
dr hab. inż. Adam Florkiewicz – Profesor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Pan Łukasz Grabowski – szef kuchni reprezentujący, Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników
Wśród laureatów znalazły się następujące drużyny:
I miejsce Wiktoria Niewiara i Filip Pluta, opiekun Pan Marcin Majka z Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie
II miejsce Anna Rapacz i Katarzyna Krzysztofek, opiekun Pani Anna Stasik z Zespołu Szkół – Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach
III miejsce Marlena Wrębiak i Maja Płoszajska, opiekun pani Elżbieta Kurowska z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi
Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali wyróżnienie, które stanowi uznanie za włożony wysiłek i zaangażowanie w przygotowanie potraw oraz nagrody rzeczowe od sponsorów i partnerów wydarzenia.
Za zajęcie I, II i III miejsca w konkursie uczestnicy otrzymali dyplom oraz nagrody rzeczowe, vouchery od partnerów i sponsorów, a Szkoła którą reprezentowali – puchar „Smak Gościnności 2025”.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Czesław Siekierski,
Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Łukasz Smółka,
Małopolski Kurator Oświaty dr Gabriela Olszowska.
Patronat merytoryczny sprawowało Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników.
Patronat medialny zapewniła Myślenice iTV, obecne w trakcie wydarzenia były również inne media jak Gazeta Myślenicka, Sedno.
Konkurs zyskał wsparcie licznych partnerów:
Accor Hotel Group /Grupy Hotelowej Orbis,
Wawel SA,
Miody Beskidzkie – Żwirski,
Fuji Yaki Asian Food,
Rada Rodziców przy ZS MSG.
Źródło i opracowanie tekstu: ZS Małopolska Szkoła Gościnności, Arkadiusz Możdżeń
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze