Reklama

Perły Myślenic. Szkoła Podstawowa nr 2 w Myślenicach, koniec lat 80. XX wieku

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Myślenicach lata 80. XX wieku.


 



 

Rok szkolny 1987/1988. Uczniowie pierwszej klasy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Myślenicach wraz ze swoją wychowawczynią Anną Wątrobą. W codziennych szkolnych strojach tzw. chałatach z naszytą na lewym ramieniu tarczą szkoły. Na lewej kieszonce widoczne u niektórych na zdjęciu, naszywki "wzorowy uczeń" (w kolorze czerwonym).

* "Obowiązek jednolitych strojów szkolnych, zwanych potocznie fartuchami lub chałatami, pojawił się w latach 50. XX wieku. Regulacje te odzwierciedlały egalitarystyczne idee systemu edukacyjnego. Początkowo fartuchy szyte były z tanich tkanin fabrycznych typu „podszewka”, a następnie z tkanin syntetycznych, na przykład stylonu.

Najczęściej były w kolorze czarnym, granatowym, dodatkowo ozdobione białym, przypinanym na guziczki kołnierzykiem. Chałaty różniły się krojem ze względu na płeć: dziewczęce były dłuższe i ściągnięte w talii paskiem, a chłopięce krótkie do pasa. Funkcjonowały w Polsce do lat 90. XX wieku, kiedy szkoły zrezygnowały całkowicie z określania stroju uczniów." (op. cit. Muzeum Etnograficzne w Krakowie).

Dzisiaj dzieci ze zdjęcia mają po 42 lata. To  myśleniczanie i myśleniczanki, z których wielu aktywnie uczestniczy w życiu społecznym swego miasta.

Autorem zdjęcia Józef Stanisław Błachut.

 





 

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.



 

 

 

Perły Myślenic 135/35/2022

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo myslenice-itv.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości