KRZYWACZKA: Potwierdziły się informacje o wystąpieniu pierwszego przypadku ptasiej grypy (wirusa H5N8) w powiecie myślenickim. Ognisko wirusa, zlokalizowane zostało w jednym z gospodarstw w Krzywaczce. Prawdopodobnie, hodowany tam drób, został zarażony kilka dni temu przez dzikie kaczki, pływające w znajdującym się na terenie gospodarstwa stawie.
Wyniki badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach potwierdziły, iż kilkadziesiąt sztuk drobiu w tym gospodarstwie, padło właśnie za sprawą tego wirusa. Jak tłumaczy Krzysztof Giza, powiatowy lekarz weterynarii w Myślenicach, teraz niezwłocznie muszą zostać podjęte działania, które zapobiegną rozprzestrzenieniu się wirusa.
Powiatowy lekarz weterynarii Krzysztof Giza, podczas odbywającego się w strażnicy OSP spotkania opłatkowego, poinformował wszystkich zgromadzonych o zaistniałej sytuacji.
W trakcie perlustracji gospodarstw, wyceniona zostanie wartość , każdej sztuki drobiu znajdującej się w danym gospodarstwie. Etapem końcowych tych działań, będzie zagazowanie ptactwa z tego obszaru, w celu wykluczenia roznoszenia się wirusa. Właściciele drobiu, dostaną zwrot pieniędzy za poniesione straty w ptactwie. Ważne jest aby przy wejściach do kurników zastosować środki dezynfekcyjne, gąbki, ręczniki, nasączone płynem dezynfekującym ( płyn będzie dostępny u służb biorących udział w akcji min. strażaków lub w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Myślenicach).
Zapowiadane zamknięcie dróg w Krzywaczce nie dojdzie do skutku. Likwidacja ogniska ptasiej grypy, nie będzie miała większego wpływu na ruch drogowy, zarówno na drodze krajowej jak i lokalnej.
Ewelina Mielecka-Stankiewicz
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Komentarze